Wanneer onderdelen van een miniatuur niet goed op elkaar passen, wordt dit zichtbaar tijdens de montage. Onderdelen sluiten niet volledig aan, staan onder spanning of liggen niet in lijn. Dit leidt tot een instabiele constructie en zichtbare afwijkingen in de vorm.

De oorzaak ligt doorgaans in de voorbereiding van onderdelen, lichte vervorming van het materiaal of de manier waarop onderdelen worden uitgelijnd tijdens het bouwen.

Onvoldoende voorbereiding van onderdelen

Onderdelen die niet volledig zijn voorbereid, sluiten niet correct op elkaar aan. Resten van sprues, gietpunten of mould lines zorgen ervoor dat contactvlakken niet vlak zijn.

Deze kleine afwijkingen zijn voldoende om spanning op te bouwen in het model of onderdelen scheef te laten uitlijnen. Dit wordt vaak pas zichtbaar wanneer onderdelen al zijn bevestigd.

Contactvlakken moeten vóór montage volledig vlak en vrij van resten zijn. Binnen onze miniaturen hobby vormt dit een vaste stap in de voorbereiding.

Het verwijderen van deze resten gebeurt door het oppervlak gecontroleerd vlak te maken met het juiste gereedschap, zodat onderdelen zonder weerstand op elkaar aansluiten.

Vervormde onderdelen (warping)

Bij gegoten materialen en moderne polymeren kunnen onderdelen licht vervormd uit de verpakking komen. Dit komt vooral voor bij lange, dunne of asymmetrische onderdelen.

Een vervormd onderdeel zal niet correct aansluiten, ongeacht de verdere voorbereiding.

Oplossing: corrigeren met warmte

Vervorming kan worden gecorrigeerd met warmte. In de praktijk wordt dit gedaan met water dat net onder het kookpunt ligt. Het onderdeel wordt kort verwarmd, vervolgens voorzichtig in de juiste vorm gebracht en daarna direct gekoeld om de vorm te fixeren.

Deze methode werkt bij gegoten hars (resin), Siocast en thermoplastische materialen zoals Unicool. HIPS-kunststof en metaal reageren niet op deze methode en kunnen niet op deze manier worden gecorrigeerd.

Veiligheidswaarschuwing

Werken met heet water brengt risico op brandwonden met zich mee. Vermijd direct contact en gebruik indien nodig hulpmiddelen om onderdelen vast te houden.

Onjuiste uitlijning tijdens montage

Onderdelen kunnen slecht aansluiten wanneer ze zonder controle worden verlijmd. Kleine afwijkingen worden in dat geval direct vastgezet, waardoor spanning ontstaat of onderdelen scheef komen te staan.

Onderdelen moeten eerst droog worden gepast voordat lijm wordt aangebracht. Hierdoor wordt zichtbaar hoe delen op elkaar aansluiten en waar correctie nodig is.

Materiaalgedrag en toleranties

Productietoleranties verschillen per materiaal. Kleine afwijkingen in maatvoering kunnen ervoor zorgen dat onderdelen net niet volledig aansluiten.

Stijve materialen bouwen sneller spanning op wanneer onderdelen geforceerd worden. Flexibelere materialen kunnen zich deels aanpassen, maar verliezen daarbij soms hun vorm.

Door rekening te houden met deze eigenschappen en onderdelen niet onder druk te monteren, blijft de passing gecontroleerd.

Toepassing binnen het bouwproces

In de praktijk bepaalt het materiaal hoe onderdelen moeten worden voorbereid en uitgelijnd. Een licht vervormd resin onderdeel vereist een andere aanpak dan een kunststof onderdeel met resten op het contactvlak.

Problemen met passing ontstaan uit deze verschillen en uit onvolledige voorbereiding.

Binnen miniaturen bouwen is dit een structureel onderdeel van het proces, waarbij voorbereiding en controle bepalen hoe goed onderdelen uiteindelijk aansluiten.